Nemzetközi lapszemle: Minden Hszi Csin-ping európai körútja körül forog
Az összes nyugati vezető lap azzal van tele, mit csinált és vajon mit ért el a kínai elnök franciaországi, szerbiai és magyarországi látogatása alatt.
Az összes nyugati vezető lap azzal van tele, mit csinált és vajon mit ért el a kínai elnök franciaországi, szerbiai és magyarországi látogatása alatt.
Hszi Csin-ping európai útját elemzi a Neue Kronen Zeitung, a Die Welt és a Financial Times. Az észak-macedóniai választásról tudósít a Frankfurter Allgemeine Zeitung, Orbán szövetségesének áll a zászló. Az átalakuló francia belpolitikai erőviszonyokat tárgyalja a The Washington Post. Az EU Ukrajna-politikájáról ír a Süddeutsche Zeitung. Válogatás a világlapok cikkeiből.
Helene Bienvenu is ott volt a debreceni gyűlésen, és személyesen kérdezte Magyar Pétert. A francia lap számára Magyar Péter Ukrajna ügyében képviselt véleménye volt a legfontosabb.
Paul Lendvai szerint a kínai elnök Magyarországon és Szerbiában Kína stratégiai és gazdasági pozícióit kívánja megerősíteni. A Project Syndicate és a Washington Post az ukrajnai háborúról ír, utóbbi azzal foglalkozik, hogy Oroszország vegyi fegyvereket vet be. A Wall Street Journal szerint Izraelnek mindenképpen be kell vennie Rafahot. Az olasz köztévé és rádió a Timesban megszólaló munkatársa úgy értékeli, a Meloni-kormány pont azon az úton halad, mint Orbán Viktor. A Süddeutsche Zeitung az Al Jazeera betiltásáról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az európai autógyártók félnek a jobb és olcsóbb kínai elektromos autók konkurenciájától, olyannyira, hogy az EU büntetővámot akar kivetni. De a kínai elnöknek már megvan a terve, hogy miként játssza ki az akadályt, amiből Magyarország nagy hasznot húzhat – írja Tobias Kaiser, aki európai gazdasági kérdésekkel foglalkozik a német konzervatív lapnál.
A Financial Times idézi a német elhárítás vezetőjét, aki szerint lényegesen megnőtt az oroszok által irányított szándékos pusztítás kockázata. Magyar Péter-féle debreceni megmozdulás híre eljutott a nemzetközi sajtóba. Jan-Werner Müller szerint új megközelítés kell, hogy megértsük, miként ellenőrzik a tekintélyuralmi rezsimek a közvéleményt. A Bloomberg a lengyel és a szlovák miniszterelnök közötti szópárbajról ír. A Foreign Affairs szerint az amerikai segélycsomag önmagában nem tudja megmenteni Ukrajnát.
Európa jól teszi, ha felkészül a Trump 2.0-ra, írja a Financial Times. A lap az EU keleti nyitásának húsz évét is értékeli. Meloni és von der Leyen kétes szövetséget alkot, írja a Guardian külpolitikai szerzője. Timothy Garton Ash szerint az európai- és világtörténelem új szakaszába léptünk. A Der Standard szerzője szerint Vucic és Dodik tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Magyar Pétert mutatja be a Kurier. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Legalábbis az ukrán katonai hírszerzés egyik magas rangú vezetője szerint. Közben a New York Times már arról ír, hogy Joe Bidennek az elnökségébe kerülhet az, hogy Benjamin Netanjahut támogatja.
Öt pontból mindössze egy igaz, azt is jelentősen túldramatizálja, felnagyítja a Fidesz kommunikációs gépezete, Orbán Viktorral az élen.
Félő, hogy a katonai támogatásért cserébe a Kreml segít Észak-Koreának hozzáférni a nemzetközi bankrendszerhez, írja a Wall Street Journal. Ódor Lajos volt szlovák miniszterelnök a Guardiannek beszélt a szlovákiai politikai helyzetről. Macron sötéten látja Európa jövőjét, írja az Economist. A volt svéd miniszterelnök szerint lehetővé kell tenni, hogy adott esetben akár ki is zárhassanak tagokat az EU-ból. A demokráciák gazdaságilag sokkal sikeresebbek, mint a populista rezsimek, nyilatkozta a Baseli Egyetem professzora az Euractivnak. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Trump-féle jobboldal a keblére ölelte a tekintélyelvű Orbán Viktort a CPAC múlt heti budapesti fórumán, írja helyszíni tudósításában az amerikai hírtévé, amelynek tudósítóit számos társukkal együtt nem engedtek be a konferenciára.